Lauramaria lataa: Kapina
Kirjoittanut Lauramaria
21.02.2010 16:35



Suomalainen ei perinteisesti taida kapinoida kovin rakentavasti. Kun sisällä jäytää kapina, se purkautuu nimimerkillä kirjoitteluun, selän takana parjaamiseen, ja jos oikein hyvä päivä sattuu, niin kapinoidaan vetämällä kunnon kännit.
Minä kapinoin 3-vuotiaana ensimmäisen kerran. Äiti halusi välttämättä laittaa minulle kukkamekon, josta en pitänyt. Siitä on valokuvakin. En hymyillyt kuvassa, vaikka käskettiin.
Toisen kerran kapinoin oikein kunnolla lähtemällä kotoa heti kun täytin 16. Luulin olevani aikuinen ja tietäväni, mitä elämältä haluan. Siinä sitä mentiin sitten kunnolla metsään, ihan kaikilla osa-alueilla.
Jossain vaiheessa tuota sotkua tuli yö, jolloin saavuin kämppääni ties missä kunnossa ties miltä reissulta. Ennen nukahtamista päätin lausua Isä meidän – rukouksen oikein hartaasti. Hyvinhän elämässä käy kun vaan muistaa rukoilla joskus, ajattelin. Mutta auta armias, jos Jumala yrittää jotenkin puuttua elämääni, saati käskee muuttamaan sitä! Taisi olla pientä kapinanpoikasta havaittavissa siinäkin.
Mutta mitä tehdä silloin, kun lopulta huomaa että kaikki kapina onkin ollut kapinaa ainutkertaista elämän lahjaa vastaan? Kun kapina onkin tuonut vain huonoja valintoja, itsensä kadottamista, elämän kiertymistä yhä tiukempiin umpisolmuihin? Kun ei enää edes tiedä mitä vastaan kapinoida, ja kun todellisuus lyö kasvoille viiman lailla.
Silloin on jäljellä vielä Yksi.
Hänen eteensä voi tulla nyrkit pystyssä tai sisin haavoilla, usein molempien kera. Hänen luokseen voi tulla virheitä peittelemättä, ilman hartaita yrityksiä, kaikkien solmujen kanssa.
Minä tulin, reissussa rähjääntyneenä ja likaisena. Mutta kuten äiti puki sen kukkamekon silloin lapsena päälleni, niin Hän antoi oman, ristillä hankitun puhtautensa minun ylleni. Ja jos tuosta olisi saatu kuva, olisin hymyillyt. Ihan käskemättä.
P.S. tulevassa illassa ennen armon porrasta uusi biisini Jumala kuulee.. siinä soi särökitara;)